Ultimate magazine theme for WordPress.

دو هو سو

از فضاهای فرضی تا مفهوم خانه

اثر شعبده باز کارما- ازهنرمند کره جنوبی دو-هو سو
  • اسم اثر: شعبده باز کارما – Karma Juggler
  • هنرمند : دو-هو سو – Do Ho Suh
  • تکنیک : مداد قرمز بر روی کاغذ
  • سال خلق : 2007
  • سایز اثر : 153.7*208.3 سانتیمتر
  • محل نگهداری :  The Museum of Fine Arts, Houston

زیربنای آثار «دو – هو سو» فیگورهای انتزاعی و طرح‌های معمارانه‌ای است که برگرفته و ملهم از تاریخ زندگی شخصی خود او است. آثاری که بیش از هرچیز به مواجهه هنرمند با مرزهای متزلزل و متغیر میان فضای عمومی و فضای شخصی، و نیز مفاهیمی مانند هویت جهانی، فضا، آوارگی، حافظه و خاطره و بی‌مکانی می‌پردازند.

شروع کار هنری دو-هو سو

دو-هو سو متولد شهر سئول در کره‌ جنوبی‌ است و بسیاری از تجربیات شخصی او، مانند مکان‌هایی که در آن‌ها زندگی کرده‌ است، خانه‌ی کودکی‌اش (یک خانه‌ی سنتی کره‌یی)، خانه‌ی دانشجویی رودآیلند که دوران دانشجویی‌اش را در آن سپری کرد و آپارتمان کنونی‌اش در نیویورک، در شکل‌گیری آثار او نقش مهمی داشته‌اند.

شفافیت، یا به بیان دقیق‌تر رفت‌و‌آمد و نوسان بین رویت‌پذیری و رویت‌ناپذیری، یکی از تم‌های اصلی آثار هنرمند است، مسأله‌ای که متأثر از چندلایگی فضاهای داخلی و خارجی، و نیز محوطه‌های میانی در معماری سنتی کره‌ای است. با وجود این‌که «سو» هنرمندی فیگوراتیو نیست، ولی فیگور در آثار او حضور دارد، در گوشه‌ای به کمین نشسته و در اولین فرصت بیرون می‌جهد و خود را در میان اشکال انتزاعی و نمادین اثر به‌نمایش می‌گذارد.

«سو» کار خود را با ترسیم و طراحی سازه‌های مسکونی در سال ۱۹۹۴ آغاز و همین امر، جهت‌گیری کلی آثار او در سال‌های بعد را هم مشخص کرد. این امر به خوبی در چند اثر از سازه‌های خانه‌مانند غول‌آسای او و نیز خانه‌هایی که در آن زندگی‌ می‌کند یا کرده، مشهود است. سازه‌ها هر کدام یا به اشکال مختلف برش خورده تا بخش‌های داخلی آن نمایان باشد و گاه به شکلی خطرناک بالای ساختمان‌ها یا در میان دو سازه‌ی دیگر جاسازی شده‌اند، و یا این‌که در میان فضای گالری‌ها ساخته‌ شده‌اند، به شکلی که انگار طوفان مهیبی آن‌ها را با خود آورده و با خراب کردن سقف گالری به درون فضا انداخته است.

فضای ذهنی

از دیگر آثار «سو» می‌توان به سازه‌های بافتی، بافته‌شده از نخ‌ها (و لوله‌های بسیار باریک) پلی‌استر تک‌رنگ شفاف اشاره کرد. بیننده‌ی اثر درون سازه‌ی درخشان، معمارانه و بی‌ثبات پلی‌استری گام برمیدارد و از میان راهروهای رویاگونه و فضاهای داخلی سحرآمیز آن (که مثل خانه‌های مسکونی دست‌شویی، توالت و کلید برق هم دارند) می‌گذرد. خانه‌های بافتیِ شفاف و روشن «دو – هو سو» تنها بازی‌گوشانه و محصول خلاقیت بصری هنرمند نیستند، بلکه در کنار آن با متجلی کردن تمام‌عیار آشفتگی و سردرگمی هنرمند حامل نوعی مالیخولیای هنرمندانه نیز هستند. انگار که ردها و آثار تمام مکان‌هایی که «سو» و خانواده‌اش سال‌ها در آن‌ها زیسته‌اند، جمع آمده و مفهوم «خانه» را به‌نمایش گذارده‌اند. مفهومی که از دید هنرمند به شکلی تأثرانگیز همواره ناپایدار، گریزان و تثبیت‌ناشدنی بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.