Ultimate magazine theme for WordPress.

معبد گربه ها (مومیایی) در مصر

مومیایی شیرها در معبدی در مصر
مومیایی شیرها در معبدی در مصر

مومیایی شیر در مصر برای نخستین‌بار کشف شد

دو مومیایی شیر متعلق به ۲,۶۰۰ سال پیش در مقبره‌ای مملو از مجسمه‌ و مومیایی گربه در شهر «سقاره» واقع در مصر کشف شد.

به گزارش ویکی هنر، ایسنا به نقل از لایو ساینس،‌ «مصطفی وزیری» – دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر – در یک نشست خبری اعلام کرد: «این نخستین‌باری است که مومیایی کامل یک شیر یا توله شیر در مصر کشف می‌شود.»

با این‌که تحقیقات روی مومیایی‌ها هنوز به اتمام نرسیده است، اما به نظر می‌رسد شیرهای مومیایی‌شده بسیار کوچک هستند و کمتر از یک متر طول دارند. مومیایی‌های کشف‌شده دیگر که در کنار شیرها قرار داده شده بودند، به سه گربه بزرگ تعلق دارند که هنوز گونه دقیق‌ آن‌ها مشخص نیست. کارشناسان معتقدند این سه مومیایی می‌توانند به پلنگ، ‌یوزپلنگ یا دیگر گونه‌های گربه‌سانان بزرگ تعلق داشته باشند.

مومیایی شیرها در معبدی در مصر
مومیایی شیرها در معبدی در مصر

حدود ۲۰ مومیایی از گربه‌های کوچکتر نیز در کنار توله شیرها کشف شده‌اند. همچنین نزدیک ۱۰۰ مجسمه و تندیس کوچک که بخش زیادی از آن‌ها به شکل گربه ساخته شده‌ در این مقبره کشف شده‌اند. این مجسمه‌ها از جنس سنگ، چوب و برنزند و اغلب آن‌ها با طلا و رنگ‌های مختلف تزئین شده‌اند.

مومیایی شیرها در معبدی در مصر
مومیایی شیرها در معبدی در مصر

به گفته «خالد عنانی»، وزیر آثار باستانی مصر، در این مقبره همچنین تندیس کوچکی از «نیث» (الهه شکار و جنگ و ایزدبانوی محافظ زنان در مصر باستان) کشف شده که باستان‌شناسان به واسطه آن توانستند قدمت مقبره را مشخص کنند.

یک شیء بزرگ ۳۰ سانتی‌متری که به شکل نوعی سوسک ساخته شده است نیز در این مقبره قرار داشت. اشیای باستانی به شکل سوسک به وفور در مصر کشف می‌شوند. این اشیا عموما به عنوان مهر،‌ طلسم یا جواهرات مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد شهر «سقاره» مرکز اصلی آثار باستانی مربوط به گربه‌ها است چرا که کاوش‌های پیشین در این منطقه به کشف مومیایی‌ و مجسمه‌های گربه منجر شده بود. در سال ۲۰۰۴ هم یک تیم باستان‌شناسی فرانسوی موفق به کشف بخش‌هایی از اسکلت یک شیر در این شهر شد.

مومیایی شیرها در معبدی در مصر
مومیایی شیرها در معبدی در مصر

«عنانی» همچنین بیان کرد:‌ «به نظر می‌رسد «سقاره» در ۲,۶۰۰ سال پیش مرکز پرستش «باستت»، ایزدبانوی مصر باستان به شکل گربه و « Miysis» پسر «باستت»‌ از دیگر خدایان مصر باستان که به شکل شیر بود، بوده است.»

اخیرا اکتشافات باستان‌شناسی بسیاری در «‌سقاره»‌ رخ داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به یک مقبره دوهزارساله به همراه بقایای یک زن ثروتمند،‌ یک نقاب دوهزار و پانصدساله ساخته‌شده از نقره و طلا و یک مقبره چهارهزار و چهارصدساله اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.